Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Chybí ti camp filmy nultých let? Nejsi sám/sama!

S blížící se premiérou Barbie se na Twitteru stále častěji objevují příspěvky, ve kterých uživatelé obdivují barevnou a přehnanou stránku filmu. Vzpomínají, že před 20 lety tyto specifické kvality byly normou a dnes jim chybí!

Camp znamená přehnaný, teatrální, afektovaný, extravagantní a vtipný. Tuto nálepku bezpochyby nesly komedie nultých let, třeba Deník Bridget Jonesové, Pravá Blondýnka, Ďábel nosí Pradu, Deník Princezny nebo Protivný Sprostý Holky.

Dnes vnímáme tyto filmy, se kterými jsme vyrůstali, především nostalgicky, přeci jen jsou vlastně retro.

Čím takové filmy vyčnívají a proč je chceme zpět?

U současných filmů někdy můžeme mít pocit, že se příliš snaží. Tím se vzdálí nám, divákům, a zdají se pak chladnější. A takovou půjčovnu DVD nám ani veškeré streamovací služby dohromady nenahradí.

Mezi společné charakteristiky romcoms – kromě toho, že bývají růžové – patří perfektní soundtracky kombinující hudbu spousty žánrů, která je hlasitá a výrazná. Rok 2001 byl dokonce označen za nejlepší rok hudby!

Věděl/a jsi, že natáčení filmu Barbie způsobilo krátkodobý výpadek růžové barvy na celém světě?

Jako další důvod můžeme uvést cíl filmů, který byl dříve jiný – zkrátka pobavit a uspokojit. S postavami jsme mohli soucítit stejně jako s jejich trapasy. Jejich humor byl občas méně diskrétní a místy až necitlivý, čemuž se dnešní filmy snaží spíš předejít. Ačkoliv filmy nebyly úplně realistické a mohly se tvářit povrchně, pocitově byly pravdivé, upřímné a lidské. Dnes můžeme mít občas pocit, že se tenhle záměr z filmů vytratil a nahradil ho seznam společenských témat, který si tvůrci musí odškrtnout, píše autorka článku.

Uvidíme, jakým směrem se bude moderní filmová tvorba ubírat, ale vsadila bych se, že co fungovalo v minulosti, mohlo by zabrat i dnes – zvlášť, když si to sami diváci přejí. To se už děje - natáčí se například remake Mezi námi děvčaty!