Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Cestuješ poprvé bez rodičů? Na co by sis měl/a dát pozor

Cestovat bez rodičů je obrovská změna a může to být někdy dost stresující. Ale neboj se, tady je pár tipů, které ti u tvého „poprvé" pomůžou!

Asi jsi zvyklý/á, že když cestuješ s rodiči, prakticky se o nic nemusíš starat. Letenky a ubytování jsou vyřešené, celý výlet je naplánovaný, nepřemýšlíš nad tím, kolik přesně můžeš za den utratit, a neřešíš stresové situace, které se u cestování stávají.

Udělej si předem research města/země, kam se chystáš

Když cestuješ poprvé sám/sama, nikdo se za tebe nepostará, abys dorazil/a včas na autobus nebo do hotelu – na všechno musíš přijít sám/sama. Proto si předem zjisti, jak přesně město vypadá, kde je tvůj hotel, nádraží nebo letiště, na které se budeš muset dopravit a podobně. Doporučuju si všechna tato místa do mapy označit, abys přesně věděl/a, jak daleko od sebe jsou a abys byl/a více zorientovaný/á. (Za mě jsou na to super Google Maps.)

Do mapy si také poznamenej místa, která chceš navštívit – od památek po nejlepší kafe ve městě. To je za mě super věc, protože tím můžeš ušetřit spoustu času. Uvidíš jak jsou jednotlivá místa daleko od sebe a můžeš si podle toho naplánovat dny, abys nechodil/a pořád sem a tam.

Taky si zjisti, jak přesně ve městě funguje hromadná doprava a předem si naplánuj, jak se na ubytování dostaneš a kolik stojí jízdné. (Jestli se ti nejvíce vyplatí kupovat denní jízdenky nebo vícedenní apod.)

MŮJ TIP: Zjisti si taky, jakým místům/čtvrtím je lepší se ve městě vyhnout, a podle toho si vyber své ubytování. Je důležité, zejména pokud cestuješ sám/sama, aby ses ve čtvrti, kde máš ubytování, cítil/a bezpečně. Zároveň koukej na to, jak daleko je to od památek a věcí, které chceš navštívit.

Rozpočet

Rozpočet je nesmírně důležitý u jakéhokoliv cestování. Předem si všechno přesně naplánuj, abys měl/a představu, kolik co bude stát. Jestli něco totiž dokáže zamávat s cestováním, tak je to právě nečekaný výdaj, na který jsi nebyl/a připraven/a.

Předem proto měj vypočítané, na kolik tě přesně vyjde letenka, ubytování, doprava a potom si rozpočítej, kolik bys zhruba chtěl/a utratit za jídlo, zábavu a podobně.

MŮJ TIP: Vždycky si s sebou ber finanční rezervu! Nikdy nevíš, co se může stát, a je lepší být připraven/a. Zároveň ještě doporučuju nespoléhat se vždy jenom na kartu, ale mít něco i v hotovosti. (A nikdy neměj všechnu hotovost pouze na jednom místě. Opět – nikdy nevíš.)

MŮJ DALŠÍ TIP: Někdy ti tvá banka může strhávat poplatky za vybírání nebo placení kartou v zahraničí. Tohle si zjisti předem, ale kdyžtak za sebe můžu doporučit Revolut, se kterým se tomuhle vyhneš a můžeš si přímo v aplikaci Revolutu převádět české koruny na jakoukoliv měnu, kterou chceš platit.

Balení

Když mamka balí věci na dovolenou, nemusíš se s ničím stresovat, protože mamky prostě umí balit. Vezmou všeho dost a myslí na všechny možné neplánované situace. A ty na to musíš myslet při balení taky.

Seznam věcí, na které nesmíš zapomenout, najdeš v prémiovém obsahu! Rovnou si ho můžeš i vytisknout.

Neutrhni se ze řetězu

Cestovat sám/sama může znít jako super věc, protože je to hrozná volnost, nikdo ti neříká, co kdy půjdete navštívit, v kolik máš vstát a tak podobně.

Nicméně někdy to může vést k tomu, že lidé nepřemýšlí nad financemi nebo zaspí vlak/letadlo. Když cestuješ sám/sama, jsi tam sám/sama za sebe a o tyto věci se za tebe nikdo nepostará. Tak na to mysli!

MŮJ TIP: Dej někdy rodičům vědět, že jsi v pořádku. Pro ně je celá představa, že jsi někde v zahraničí, stejně stresující jako pro tebe.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.