Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Česko pobouřila další podmínka za sexuální násilí. Chystá se demonstrace

Lavinu reakcí spustila zpráva o rozsudku Krajského soudu v Brně, který dal podmínku muži, jenž roky znásilňoval svoji nevlastní dceru. Soudní znalec navíc usoudil, že „jednání nemělo na nezletilou zásadní negativní dopad a je velká pravděpodobnost, že její obtíže úplně zmizí.“ Několik dní po verdiktu se pokusila o sebevraždu.

Směšný trest vyhnal lidi do ulic

Podmínka za znásilnění – v Česku nic neobvyklého. Soud tímto způsobem trestá pachatele a pachatelky v polovině případů. Není týdne, kdy by médii neproběhl případ závažného sexuálního násilí, za které si pachatel od soudu odnáší směšný trest.

Ten poslední ale vyvolal takové pobouření, že se k němu vyjadřovali i vrcholní politici, včetně ministra spravedlnosti, a v Praze se chystá demonstrace.

Soud původní trest výrazně zmírnil

Poprvé o něm minulý týden informoval server Novinky.cz. Brněnský soud zmírnil pachateli, který přes dva roky znásilňoval svoji nezletilou nevlastní dceru, svoje jednání si i natáčel a dívku pak vydíral, původní tříletý trest na podmínku.

„Zohlednili jsme i to, že podle znalce nemělo jednání na nezletilou naštěstí zásadní negativní dopad a je velká pravděpodobnost, že její obtíže úplně zmizí,“ uvedla při zdůvodnění verdiktu soudkyně zpravodajka. Argumentovala také majetkovými poměry odsouzeného, který je v dluzích, prý zaslouží další šanci. Méně než týden po verdiktu se přeživší pokusila o sebevraždu.

„Je to hrozně nefér. Mám zájem, aby se to nějak vyřešilo. Aby tohle nebyla konečná. Bylo mně z toho špatně. Přála bych soudnímu znalci, aby jen z poloviny zažíval to, co já. Je to strašné. Nesu si v sobě negativní myšlenky, sebenenávist a on řekne, že to na mě nezanechalo žádné špatné následky?,“ řekla reportérovi Seznam Zpráv.

Podle odborníků a odbornic v podstatě neexistuje případ, kdy by oběť sexuálního násilí neprožila PTSD. Potíže spojené s prožitým traumatem mohou trvat i mnoho let, v některých případech i celý život. Znalec přesto v tomto případě usoudil, že ani mnohaleté opakované sexuální násilí nebude mít na oběti žádné následky.

Vznikla sbírka, bude se demonstrovat

Odborníci a odbornice označili rozsudek za další selhání systému. Organizace Pod Svícnem založila sbírku, v níž můžeš přeživší podpořit, peníze půjdou na terapeutickou pomoc, bydlení, oblečení, potraviny a další nezbytné životní výdaje.

Organizace Konsent a Amnesty International navíc svolaly na příští úterý demonstraci, na které chce vyjádřit podporu obětem sexuálního násilí a vyzvat ministerstvo spravedlnosti, aby zajistilo spravedlnost obětem sexuálního násilí.

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.