Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Česká Republika se zapsala do dějin MMA! Procházka se stal šampionem UFC

Dokázal to! Hostěradický rodák Jiří Procházka se stal historicky prvním českým šampionem UFC. Na turnaji UFC 275 v Singapuru uškrtil nyní již bývalého šampiona Glovera Teixeiru po krvavé bitvě, která se zapíše do dějin MMA! Nejnáročnější zápas Procházkovy kariéry dospěl až do pátého kola, ve kterém těsně před koncem ukončil Brazilce submisí.

Teixeirova strategie byla od začátku prvního kola čitelná – utrápit českého vyzyvatele na zemi. Netrvalo dlouho a Brazilec zachytil Procházkovu nohu a letělo se na zem. Český samuraj se ale dokázal postavit zpět na nohy. Ačkoliv Glover stále usiloval o takedown, podařilo se mu Jirku trefovat i v postoji. Závěr prvního kola Procházka dokončil usednutím na soupeře a drtivou salvou úderů.

Po zaznění gongu vypadal Brazilec vyčerpaně, Procházka ho v druhém kole přivítal předním kopem do obličeje a v postoji jasně dominoval. Chvilkama to vypadalo, že Teixeira padne, ale Jiří bohužel uklouzl a Glover využil situace, když se na něj vrhl, a tvrdými lokty roztrhl Procházkovo obočí.

Ve čtvrtém kole Procházka doslova utekl hrobníkovi z lopaty, když mu Glover při boji na zemi nasadil arm triangle (technika, ve které je protivník škrcen mezi svým ramenem a soupeřovou paží), dvakrát se z něj ale dokázal dostat a Teixerovi ho oplatil drtivými údery na zemi. Brazilec však nakonec ukradl kolo pro sebe s dalšími pokusy o submisi v podobě škrcení, ze kterých ale Procházka dokázal utéct.

V posledním kole šlo doslova o všechno. Bodoví rozhodčí už měli za vítěze Teixeiru a Procházkovi nezbývalo nic jiného než převzít ukončení zápasu do vlastních rukou a nenechat to na sudích. Bývalý šampion se ale rozhodl dát do pátého kola všechno co má a po dobře trefených ranách strhával zápas na svou stranu i v postoji. Dvacet osm vteřin před koncem na body prohraného zápasu uškrtil Jiří Procházka (technikou Rear-Naked Choke - škrcení zezadu) Glovera Teixeiru, a stal se tak prvním českým UFC šampionem.

„Kamaráde, nikdy jsem si nemyslel, že je tak dobré v zápase nemyslet. Měl jsem předvést lepší výkon, za to se omlouvám. Příště budu rozhodně lepší. Byl jsem připravený to ukončit. Je jedno, jaké kolo. Klidně páté. Je jedno, jaká to bude technika. V zápase jsem si poranil levou ruku. Myslím si, že je s ní něco špatně. To škrcení ke mně přišlo samo. Prostě jsem si jen vychytal moment a využil jsem ho. Naskytla se mi příležitost a já jsem ji využil. Je to krásný pocit zmocnit se titulu. Jsem vděčný, ale v souboji jsem byl občas moc líný. Mohl jsem to ukončit. Mohl jsem si připravit smrtící techniky. Byla to skutečná válka. Glover je skutečný bojovník a to se mi líbí!"
uvedl Jiří Procházka v pozápasovém rozhovoru

Titulová bitva o trůn krále polotěžké váhy Teixeira vs. Procházka se zapsala jak do dějin českého MMA, tak i do UFC. Oba bojovníci získali bonus za zápas večera.

Na neskutečný duel reagovalo i plno UFC zápasníků z celého světa.

Ačkoliv má Procházka páš šampiona teprve pár hodin, už se našli první vyzyvatelé, kteří s ním chtějí porovnat své síly, včetně bývalého šampiona polotěžké váhy Jana Blachowicze.