Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

“Byznys lajf” jako cesta pro plnější peněženku

Nadpis vypadá jako reklama na nějaký fajnový letadlo. Ale dneska ti nechci říct nic o Amway, OVB ani Herbalife. Dokonce nehodlám mluvit ani o žádným pasivním příjmu. Chci tě povzbudit k tomu nebát se založit si živnostenský list aka “živnosťák”.

Je rok 2022 a naši zákonodárci trochu zaspali. Pokud půjdeš ke škole na brigádu můžeš si v “NO-TAX” módu vydělat maximálně 10 000 měsíčně. Všechno nad 10K pořádně zdaníš ty i tvůj zaměstnavatel. Pokud už máš nějakou brigádu za sebou, asi o tom něco víš. Pak je tu ale režim OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), kde můžeš měsíčně fakturovat až 17 000 a na daních* zaplatíš pár set korun měsíčně

“No jo, ty chytrej, a v čem jako budu podnikat?” Zamysli se nad čímkoliv, co tě baví. Dnešní zaměstnavatelé prahnou po službách externistů. Staneš se pro ně díky možnosti proplácet ti faktury atraktivnějším obchodním parťákem než brigádník. Inspirací ti může být ​​stovkomat.cz, kde stovky firem hledají služby, které jim pomohou se rozvíjet. Například grafika, korektura textu, PR články, asistent. Udělej si kurz Photoshopu nebo roznášej letáky jako PR činnost. Nebo víš jak udělat poutavý TikTok video? Dneska určitě najdeš firmu, která za to ráda zaplatí! Můžeš kombinovat 3–4 různý firmy, se kterými budeš spolupracovat. Fantazii se meze nekladou, zkus to! Podnikání není hračka, ale přináší svobodu a rozvíjí osobnost. Pokud budeš svou práci dělat dobře a pečlivě, firmy nebo zákazníci si tě najdou! Asi si říkáš no jo, ale to je riskantní.

Pokud studuješ, nikdy nebyla lepší doba! Přijde tě na tisícovku jednorázově založit si živnost. Tím, že studuješ, nebudeš v prvním roce platit žádné zálohy na daně. Než budeš mít první zakázky, můžeš v klidu chodit na brigády. Dávej jen pozor na daňový přiznání. Každý podnikatel ho jednou ročně musí do dubna podat. Píšou se tam veškerý příjmy a výdaje, pak se z toho počítají daně. Celkově máš jako podnikatel větší odpovědnost, nikdo za tebe nic nehlídá! Ale nezoufej, můžeš si najít nějakou spolehlivou účetní, která ti bude vše hlídat, pomůže ti v tom mít pořádek a většinou ti ušetří mnohem víc, než za ní zaplatíš. Zajímá tě k tomu víc? Napiš do redakce a možná uděláme druhý díl! 

*Slovem daně mám na mysli daně samotné, ale třeba i platby sociálního a zdravotního pojištění. Platbám na sociální a zdravotní pojištění se sice oficiálně daně neříká, ale v podstatě obě platby splňují definici daně.