Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Bývalý pilot F1 Nelson Piquet nazval Lewise Hamiltona n-wordem

Nelson Piquet způsobil na sociálních sítích pobouření, když se rasisticky vyjádřil o Hamiltonovi. Stáje F1 se postavily na Hamiltonovu stranu.

Devětašedesátiletý Nelson Piquet je jedním z nejznámějších bývalých jezdců Formule 1. Brazilský závodník se stal třikrát světovým šampionem a první trofej získal v roce 1981. Během své kariéry závodil za Brabham a Williams a dodnes zůstává ve světě formulí známým jménem. V roce 2000 dokonce založil vlastní racing team Piquet Sports. Má sedm dětí a jedním z nich je dcera Kelly Piquet, současná přítelkyně Maxe Verstappena.

Nelson Piquet. Zdroj: Profimedia

A co se vlastně stalo?

Nelson Piquet poskytl jednomu z brazilských médií v listopadu 2021 rozhovor, ve kterém mluvil o loňské Velké ceně Británie. Anglický překlad videa se na YouTube objevil ale až před pár týdny a už stihl rozpoutat pobouření na sociálních sítích. V rozhovoru se totiž Piquet rasisticky vyjadřuje o současném jezdci F1 Lewisovi Hamiltonovi a nazývá ho n-wordem.

Reakce motorsportu

Fanoušci motorsportu ani samotní jezdci dlouho nečekali a postavili se jednoznačně na Lewisovu stranu. Stáje v posledních dnech dokonce vydaly jedna po druhé oficiální vyjádření, ve kterých odsoudily Nelsonovy výroky a uvedly, že rasismus nemá v dnešní společnosti místo. Podobný statement vydala také samotná Formule 1.

A co na to Lewis?

Proti Piquetovi se s grácií ohradil i samotný Lewis Hamilton. Uvedl, že na podobné poznámky už si za svou poměrně dlouhou kariéru zvykl a že je třeba pracovat na změně mindsetu. Tuto message poslal po Twitteru i samotnému Piquetovi, když tweetnul její znění v portugalštině.

Nelson Piquet se za své výroky už před pár dny omluvil. Řekl sice, že žádná z jeho poznámek nebyla rasisticky zamýšlena, ale i přesto se za své nevhodné komentáře omluvil.