Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Britská královská rodina odmítá vrátit tělo etiopského prince

Téměř 150 let po jeho smrti stále žádá Etiopie o vrácení těla svého prince Alemayehua, který je pohřbený na britském zámku Windsor. Tam žil poté, co byl unesen z Afriky a oblíbila si jej královna Viktorie.

Etiopský princ Alemayehu Simyen Tewodoros má velmi zajímavý a tragický příběh. Poté, co Británie roku 1868 porazila ve válce Etiopské císařství, byl princ vzat do péče britského kapitána Speedyho. Jeho otec po porážce spáchal sebevraždu a matka nepřežila společnou cestu do Anglie. The Guardian novodobě jeho odvezení z rodné země v pouhých 7 letech historicky vyhodnocuje jako únos. V Británii se pak Alemayehu seznámil s britskou královnou Viktorií, která se o prince velmi zajímala a postarala se o jeho dobré postavení i edukaci.

zdroj: NBC News

Do rodné Etiopie se princ nikdy nevrátil, jelikož zemřel v 18 letech na tuberkulózu. Dle deníků královny Viktorie jeho anglický život nebyl příliš šťastný, jelikož v tu dobu v bílé Anglii čelil nepřekvapivě rasismu. Díky jeho blízkosti s panovnicí byl nakonec pohřben na zámku Windsor v St. George's Chapel spolu s dalšími britskými šlechtici. Jeho rodina však dlouhodobě volala a volá po návratu jeho těla do rodné země. Chceme jeho ostatky zpět jako rodina a jako Etiopiané, protože neleží v zemi, ve které se narodil. Nebylo správné, aby tam byl pohřben,řekl BBC jeden z potomků etiopské císařské rodiny, Fasil Minas.

Velká Británie bez Skotska? Země chce nové referendum o nezávislosti

by @eevelka

Naposledy v roce 2007 poslal etiopský prezident Girma Wolde-Giorgis formální žádost o návrat ostatků do Etiopie královně Elizabeth II., ta však nebyla vyslyšena. S novým panovníkem Charlesem III. tak přišel další pokus, který však také vypadá neúspěšně. Mluvčí za Buckinghamský palác řekl: Není možné exhumovat tyto ostatky bez toho, aniž by byla narušena místa odpočinku mnoha dalších pohřbených v princově okolí,Kromě ostatků prince Alemayehua jedná etiopská vláda od roku 2019 s British Museum o návratu národních podkladů, které jim po válce byly odcizeny Anglií.

Zdroje: BBC News, NBC News, The Guardian

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.