Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Brečet po sexu je v pohodě, post nut syndrom totiž existuje

Ano, někteří lidé brečí poté, co mají sex, a dokonce i orgasmus. Není to tím, že by se jim to nelíbilo, ale trpí prostě post nut syndromem.

Sex je náš, dělá dobře mně i tobě –⁠ zpívá legendární kapela Lucie. Většina lidí by s tímto textem souhlasila. Po orgasmu totiž přichází uvolnění, sníží se tepová frekvence a tělo zavalí hřejivý pocit uspokojení. Pak jsou tu ale tací, kteří po sexu zažívají něco úplně jiného –⁠⁠ post nut syndrom.

Postkoitální dysforie (PCD), neboli také slangově post nut syndrom, odkazuje na pocity hlubokého smutku nebo rozrušení po konsensuálním sexu, a to i v případech, kdy je milování plné lásky a vzájemného uspokojení.

Jak uvádí lékářská společnost International Society for Sexual Medicine, která se výzkumem postkoitální dysforie zabývá, v některých případech jsou lidé po orgasmu plačtiví nebo depresivní. V jiných se s partnerem zase hádají.

Lidé s postkoitální dysforií totiž netuší, proč se po intimním sblížení takto cítí, a tento stav může silně narušovat vztah mezi zapojenými jedinci.

V roce 2015 časopis Sexual Medicine zveřejnil výzkum, který se zaměřil na skupinu 230 studentek univerzit v Austrálii, a to ve věku od 18 do 55 let. 46 % žen uvedlo, že v minulosti zažily PCD. Přibližně 5 % uvedlo, že měly příznaky během posledního měsíce. A asi 2 % uvedla, že mají PCD „vždy“ nebo „většinu času“.

V roce 2018 publikoval magazín Journal of Sex & Martial Therapy studii o postkoitální dysforii u mužů. V online průzkumu, kterého se zúčastnilo 1208 mužů, jich 41 % uvedlo, že během svého života minimálně jednou postkoitální dysforii zažili. 20 % uvedlo, že PCD zažili během předchozích čtyř týdnů. A 3–4 % mužů uvedla, že ji prožívají pravidelně.

POST NUT CLARITY VS. POST NUT SYNDROM

O postkoitální dysforii se ve svém podcastu bavil také Joe Rogan s komikem Andrew Schulzem, akorát ji zaměnili za post nut clarity. V tom případě se jedná o situaci, kdy jednotlivec ztratí zájem o osobu poté, co s ní měl sex.

Ačkoliv podle doktora Michaela Indgbera zatím neexistují rozsáhlé studie o příčinách post nut clarity, domnívá se, že je potenciálně způsobena uvolňováním hormonů a neurotransmiterů. Po sexu naše hladina dopaminu klesá a dochází ke zvýšení prolaktinu. Zdá se, že tato změna v hormonech může způsobovat post nut clarity," řekl lékař.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.