Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Bookclub: Jak číst knihy Margaret Atwood?

Příběh služebnice, Dobré kosti, Loupení jehňátek nebo Svědectví – probrat se dílem Margaret Atwood ti nějakou chvíli zabere. Naštěstí máš tenhle very helpful guide.

Bookclub: Jak číst knihy Cassandry Clare

@_00_3_12

Kdo je Margaret Atwood?

Margaret Atwood je jedna z nejvlivnějších a nejúspěšnějších spisovatelek současné doby. Narodila se v Kanadě, což se odráží v její tvorbě, kde často zkoumá, jak spolu souvisí literatura a kanadská identita. Psát začala už jako malé dítě a na střední škole věděla, že se chce spisovatelství věnovat profesionálně. Studovala na univerzitě v Torontu a doktorát měla získat na Harvardu, nakonec ho ale nedokončila.

Její dílo se skládá především ze sci-fi románů, dystopie nebo spekulativní fikce, známá je ale i pro svoje eseje nebo poezii.

Zdroj: Theparisreview

Kde začít číst?

Margaret Atwood napsala románů celou řadu, tyhle čtyři by ti ale neměly uniknout.

Příběh služebnice

Pokud od Atwood něco znáš a možná si ani neuvědomuješ, že to je její dílo, je to stoprocentně Příběh služebnice (The Handmaid's Tale). Ten je úspěšný nejenom v románové podobě, ale i jako seriálová adaptace z roku 2017 od HBO. Příběh vypráví o dystopické společnosti někde na území Spojených států, ze kterých se zrodil totalitní stát. Aby se v něm zvýšila populace, funguje většina žen jako otrokyně bez svobody, tzv. služebnice, jejichž hlavním úkolem je rodit děti.

Kniha prvně vyšla už v roce 1985 a v roce 2019 bylo publikované pokračování s názvem Svědectví, které se odehrává 15 let po událostech z Příběhu služebnice.

Loupení jehňátek 

Loupení jehňátek je osmý román Margaret Atwood a vypráví o třech přítelkyních – Roz, Charis a Tony, které se pravidelně potkávají v jedné restauraci a vzpomínají na bývalou kamarádku Zeniu, která jim před lety všem  „ukradla “ partnery. Podobně jako většina autorčiných románů, se i Loupení jehňátek soustředí na složité vztahy mezi ženami a muži. V roce 2014 vyšla krátká povídka I Dream of Zenia with the Bright Red Teeth, jako sequel k původnímu příběhu.

Bookclub: Jak číst knihy Ursuly K. Le Guin?

@_00_3_12

Žena k nakousnutí 

Vůbec první román Margaret Atwood je The Edible Woman. Ačkoliv je to její první dílo, pomohlo jí se zapsat do myslí jak čtenářů, tak kolegů a často se považuje za důležitý kus feministické literatury, jelikož zkoumá témata, jako jsou genderové role a stereotypy nebo role žen ve společnosti. V příběhu to ilustruje jakousi metaforou na kanibalismus a ztrátou identity – hlavní hrdinka si začne spojovat určitá jídla s lidskými vlastnostmi a v momentě, kdy se s jídlem začne identifikovat, není schopná nic jíst.

The Blind Assassin

The Blind Assasin je historická fikce zasazená do smyšlené verze Ontaria. Příběh vypráví hlavní postava Iris, která se v něm vrací do minulosti – někdy do 30. až 40. let minulého století. Ačkoliv se jedná o historickou fikci, příběh se opírá o řadu důležitých událostí z kanadské historie, jako byly velké protesty nebo politická situace. V jádru je to ale mnohem komornější příběh o Iris a její sestře, který má mnoho vrstev a satisfying plot twist.

Kam dál?

Mezi další must read romány patří Ublížení na těle, Alias Grace nebo Kus temnoty. Pokud jsi na poezii, neměla by ti uniknout sbírka The Circle Game. Zajímavé jsou ale i její povídky, třeba v souboru Dobré kosti nebo Modrovousovo vejce. A pokud chceš rozšířit svůj intelekt, vždycky jsou tu pro tebe její eseje o všem možném, ale především o literatuře a psaní.