Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Bezplatně, ale s přirážkou!
Dobrý sluha, ale zatraceně zlý pán

Možná ještě nevíš, že existuje, ale brzy se s ní určitě potkáš. Nemluvím o pravé lásce, ale o kreditní kartě.

Na začátek – co je to vlastně kreditka? Mnoho lidí si myslí, že je to prostě karta k osobnímu účtu v bance, ale není to tak – to je debetní karta, která ti umožní utrácet jen ty peníze, které si vložíš na účet. Kreditka je forma revolvingového úvěru. Představ si to tak, že ti banka například poskytne úvěrový rámec 30 000 Kč, a aby bylo jednodušší ho použít, dá ti k tomu kartičku na placení – kreditku. 

Ke kreditce se často dostaneme jako “slepý k houslím”. Buď nám ji někdo nacpe po první návštěvě v bance, aby nám “zlepšila” bankovní historii (to je ten lepší scénář), nebo při nákupu elektroniky. Ani nevíš, na co by se mohla hodit, ale pod nátlakem bankéře/prodejce si řekneš: "Proč ne, hodím to do šuplíku a nic to nežere, ne?" No… ne tak docela, některé kreditní karty mají poplatky za vedení. Když ji hodíš do šuplíku, poplatky se strhávají z úvěrového limitu, který na kartě je, a pokud tam peníze nestihneš včas vrátit, může ti karta registry naopak poškodit. 

Má kreditka ještě nějaká úskalí?

Ano, mnoho z uživatelů ji vnímá jako kasičku – když je slabší měsíc nebo když potřebují něco nutně koupit a zrovna na to nejsou peníze, použijí kreditku. Tam začíná začarované kolo.

Skoro všechny kreditky mají bezúročné období. Například když peníze vrátíš do 50 dnů, tak tě zápůjčka nic nestojí. Snadno však můžeš přecenit své síly, peníze nevrátíš včas a po skončení úrokových prázdnin nastupuje většinou úrok okolo 20 %. Když vyčerpáš celý limit, kreditka nastaví takzvanou minimální splátku. Ta může být třeba po 2 000 Kč. Najednou splácíš nový telefon, pračku nebo v nejhorším případě dovolenou. Ať už to je cokoliv, kvůli mastnýmu úroku si vše kupuješ s pořádnou přirážkou!

Může být teda ta kreditka taky dobrá?

Jasně! Musíš být mazaná liška, využít všech benefitů, který ke kreditce dostaneš, nenechat se strhnout a splácet úroky. Poskytovatelé kreditky nás chtějí “rozkreditkovat” a ke kartám občas dají fajnové benefity. Je libo cashback 2 % z každého nákupu, prodloužená záruka, cestovní pojištění nebo sleva na nákup u partnerů? To vše ti může kreditka nabídnout i zcela zdarma. Jen pozor, ať na ni všechny utracené peníze stihneš včas vrátit a neplatíš žádný úroky.

Kreditka vznikla, aby nám pomohla zaplatit něco, na co dočasně nemáme. Nejlépe ale funguje, když s ní platíme to, na co máme – a než skončí období bez úroku, tak to zase na kreditku vrátíme. 

Kreditní karta se bude hodit, až budeš při cestování platit deposit za ubytování nebo za půjčené auto. Někdy si bez ní to auto na dovolené ani nepůjčíš.

Teď už víš jak kreditka funguje, takže si do banky pro nějakou, co je bez poplatků za vedení, má dlouhý bezúročný období a super benefity, klidně doběhni.