Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Barbiefikace popkultury: Jak poznamenaly kultovní růžové filmy generaci, která na nich vyrůstala?

Pravá blondýnka, Totally spies! a samozřejmě Barbie. Jak se tyhle ikony dvoutisícovek otiskly do dnešní kultury Gen Z?

S přelomem tisíciletí se objevilo hnutí girl power feminism představované dívčími kapelami a animovanými seriály, připomněl letos v květnu web shutterstock.com. Z téhle myšlenky si vzala Gen Z to své: bojuje za rovnost práv a příležitostí a nebojí se otevřeně reprezentovat a ctít svou identitu – stejně tak i feminita si zaslouží svou růžovou oslavu.

Celebrity z nultých let a některé postavy dívek v tehdejších filmech možná byly prezentovány či se samy prezentovaly stereotypně jako bimbo (hanlivě jako „barbíny“), třeba Paris Hilton nebo Reese Witherspoon v Pravé blondýnce, ale zároveň jsme viděli girl power v akci – dívčí soudržnost, emancipaci a opět – oslavu ženství. Možná i kvůli tomu tahle doba ovlivnila tolik dospívajících lidí a mimo jiné jim pomohla přijmout jejich femininní stránku.

Dnešní tiktoková bimbo, excentrická Chrissy Chlapecka kloubí dohromady tohle všechno, a navíc se vyjadřuje ke společenským tématům jakožto členka LGBTQ+ komunity.

Době videopůjčoven s takovými filmy již odzvonilo, naštěstí se Y2K aesthetics odráží v dnešní módě i jako barbiecore a třeba se s nadcházejícím filmem o Barbie vrátí i do kinematografie. Ve filmu si zahrají Margot Robbie v hlavní roli spolu s Ryanem Goslingem jako Kenem.

Jak na Y2K look v roce 2022?

by @adelakutilova

Server imdb.com uvádí, že je v příběhu Barbie vyloučena z domova proto, že není dostatečně perfektní, což může být i pro některé z nás povědomý pocit. Za scénářem a režií stojí tvůrci filmů Marriage Story Lady Bird a mezi dalšími herci se objeví například Will Ferrell nebo Michael Cera. Premiéra je plánovaná na příští léto. Pokud si tenhle fenomén chceš připomenout už dřív, Radio Wave pořádá promítání Pravé blondýnky 16. 9. v kinu Přítomnost.

Tohle léto vidíme celebrity hlavně v růžové, podobné odstínu Pantone 219C, který ve speciální edici oblékl panenku Barbie do šatů ze vzorníků barev. Společnost Mattel má na tuhle růžovou dokonce zapsanou ochrannou známku, píše server designboom.com. Další celorůžový outfit od Valentina má Emma Chamberlain na nové titulce australského Vogue, který vyjde v září, uveřejnil bustle.com.