Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Backrooms: Co to je a kde se vzaly?

Existuje mnoho teorií, které popisují, co backrooms jsou a kde se vlastně vzaly.

Warning: Rozhodně ti nedoporučujeme, abys do backrooms chodil/a. Můžeš se v nich snadno ztratit a už se nedostaneš ven.

Backrooms jsou městská legenda a creepypasta, která popisuje nekonečné bludiště nejrůznějších místností, jež mají několik úrovní a entit, které se v nich nachází. Existují dohady o tom, kde se objevila původní verze, ale backrooms jsou hojně spojovány s komentářem u příspěvku na 4chanu, který žádal o znepokojující obrázky. Anonymní uživatel vytvořil příběh podle jedné z fotek.

Liminální prostory

Pokud jsi o nich slyšel/a na TikToku, tak víš, že jsou backrooms často popisovány jako prostory, které jsou ti povědomé, ale nedokážeš přijít na to, odkud je znáš. Liminální prostor je pak v podstatě přechodný prostor, který by měl sloužit jen k dostání se z bodu A do bodu B.

Podle básnířky a architekty Anny Beaty Háblové se jedná o přechodné prostory nebo jednoduše mezery v prostoru. Jedná se o místa, jako jsou chodby, podchody, prázdné bazény, opuštěné domy, vestibuly, metro, letištní haly, obchodní centra či parkoviště a mnoho dalšího.

Proč se těmto místům vůbec věnuje pozornost či mají svůj název? V lidech vyvolávají různé emoce, či dokonce pocit, že už tam někdy byli, takové déjà vu.

Noclip

Noclip je herní pojem. Jednoduše se jedná o procházení skrze zdi. Tohle je v podstatě způsob, jakým se do backrooms „dá dostat“.

Co to teda je?

V hlavě ti musí vyskočit tisíc otázek: Kde jako jsou? Jak se tam dostat? Co tam je? Přesné odpovědi ti nikdo nedá, ale můžeme si to alespoň přiblížit.

Backrooms jsou prostory mimo naši normální realitu. Je to bludiště místností, které je nekonečné, má určité úrovně a můžou se zde nacházet různé entity či jiní lidé. Je to místo, kde nefungují ani fyzikální, ani přírodní zákony, jak je známe. Místnosti či úrovně se mohou měnit, opakovat či přehazovat libovolně. Dokonce ani čas tam nefunguje tak, jak má. To, co se zdá jako věčnost, může být chvilka, a naopak. Zároveň je hrozně těžké, spíš nepravděpodobné, se z nich dostat se ven.

Existují vůbec?

Můžeme říct ano i ne. Nikde není podloženo, že backrooms opravdu existují, a nejspíš to ani nikdy nikdo nepotvrdí. Na Redditu ale najdeš tisíce příběhů, obrázků či teorií. Záleží na tobě, jak se je rozhodneš vnímat, jestli jako creepypastu, která slouží pouze pro zábavu, či jako něco skutečného. Já to mám 50/50.

Na první díl je toho ažaž, proto se v dalším článku podíváme blíže na úrovně, entity i Nocliping.