Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Asociace nahradila zaměstnance umělou inteligencí, ta ještě zhoršila stav osob trpících PPP

Americká Národní asociace pro poruchy příjmu potravy nahradila své zaměstnance umělou inteligencí, která ale místo pomoci dávala lidem nebezpečné rady.

Umělá inteligence vs zaměstnanci

NEDA (National Eating Disorder Association) se v březnu rozhodla, že propustí čtyři zaměstnance, kteří pracovali pro jejich linku důvěry a odpovídali lidem trpícím poruchami příjmu potravy. Ti jim mohli psát i volat. Nahradila je ale umělá inteligence s názvem Tessa, což, jak se ukázalo, nebyl ze strany společnosti dobrý krok.

Místo toho, aby lidem radila, Tessa ještě mnohokrát zhoršila jejich psychický stav. Nabízela lidem své „tipy na zdravé stravování“ a možnosti, jak zhubnout. Mezi ty patřilo třeba extrémní omezování jídla a doporučená konzumace 500–1 000 kalorií denně. To je více než o polovinu méně, než by měl zdravý dospělý člověk přijmout.

Každodenní vážení a měření

„Všechny kroky, které mi Tessa navrhla, by akorát vedly k rozvoji mé poruchy příjmu potravy,“ napsala na Instagram Sharon Maxwell, která se považuje za poradkyni pro inkluzivní váhu a body positivity aktivistku. „Tato umělá inteligence akorát všem škodí,“ dodala.

Umělá inteligence také nabádala lidi k tomu, aby se každý den vážili a sledovali svůj úbytek hmotnosti. Mezi vydatnými radami bylo i pravidelné přeměřování tělesného obvodu. Společnost proto byla chatbota nucena dočasně stáhnout a čelí nyní obrovské kritice. Všem postiženým i bývalým zaměstnancům se omluvila a veřejnost nechápe, proč je stáhnutí pouze dočasné.

Kroky asociace mohly způsobit vážné zdravotní problémy desítkám lidí

„Včera večer jsme se dozvěděli, že současná verze chatbotu Tessa, který provozuje program Body Positive, poskytla lidem informace, které byly škodlivé a nijak nesouvisely s našimi úmysly,“ uvedla asociace na svých sociálních sítích v prohlášení. „Vše vyšetřujeme a Tessu jsme do odvolání pozastavili, abychom mohli vše důsledně prověřit,“ dodali pracovníci společnosti.

Podle Americké akademie rodinných lékařů mohlo chování chatbota vést k velmi vážným zdravotním problémům desítek lidí. Ti, kteří již bojují s problémy s příjmem potravy, mohou být snadněji ovlivnitelní a nevyžádané rady Tessy by jejich problémy mohly zásadně rozvinout. Mnoho případů poruch příjmu potravy navíc také končí smrtí.

Zdroje: BBC, The Guardian, Entrepreneur