Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Al-Džazíra podala žádost k Nejvyššímu trestnímu soudu. Naše novinářka byla zastřelena úmyslně, tvrdí

Katarská televize Al-Džazíra podala žádost k Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu, aby prošetřil úmrtí její novinářky Šírín abú Akleh. Novinářka byla zastřelena letos v květnu, když natáčela reportáž o operacích izraelské armády na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Na Mezinárodní trestní soud se v této záležitosti již obrátila i palestinská samospráva. Podle závěrů několika vyšetřování novinářku zabila střela vypálená izraelským vojákem. Al-Džazíra tvrdí, že izraelská armáda útočila záměrně, což izraelští představitelé odmítají.

Podle informací z izraelského vyšetřování zveřejněných v září reportérku pravděpodobně neúmyslně zastřelil izraelský voják. Podle zprávy nešlo o cílený útok, a proto nebyl voják potrestán.

K závěru, že novinářku zabila izraelská střela, dospěl i Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Palestinští představitelé a rodina abú Akleh uvedli, že se domnívají, že novinářka byla zabita úmyslně.

Vlastní vyšetřování zahájily i Spojené státy, neboť reportérka měla i americké občanství.

Al-Džazíra tvrdí, že provedla své vlastní vyšetřování, v rámci něhož shromáždila svědectví a záběry z místa incidentu. Dokumenty předala Mezinárodnímu trestnímu soudu.

„Tvrzení izraelských úřadů, že Šírín byla zabita omylem při přestřelce, je naprosto nepodložené,“ uvedla televize v prohlášení. Podle ní novinářka a její kolegové byli jasně označeni vestou s nápisem press a pomalu se pohybovali pod dohledem izraelských vojáků. Televize tvrdí, že „úmyslné zabití je součástí širší kampaně útoků a snahy umlčet Al-Džazíru“ .

Izraelský ministr obrany Benny Gantz v reakci na podání Al-Džazíry uvedl, že úmrtí novinářky bylo „jasným incidentem při bojích“, napsal server Times of Israel.

Nikdo nebude vyslýchat izraelské vojáky a nikdo nám nebude dávat lekce bojové etiky, a už vůbec ne Al-Džazíra.
izraelský premiér Jair Lapid

Zhruba dva týdny po úmrtí novinářky palestinská samospráva oznámila, že předala případ prokurátorovi Mezinárodního trestního soudu.

Zdroj: ČTK

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.