Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Aiko: Často se mi stává, že něco hrozně chci a nemůžu toho dosáhnout

Narodila se v Moskvě a jako malá procestovala s rodiči v autě skoro celou Evropu. Nakonec zakotvila v Čechách a v patnácti začala svou hudební kariéru. Dálky a cestování má v krvi. I proto nedávno dostudovala hudební produkci v Londýně, vystoupila na velkých zahraničních festivalech jako Sziget a jako vůbec první Češka dostala svou tvář na Times Square. Seznam se v rozhovoru s Aiko a užij si premiéru jejího nového singlu Restless na FOMO!

Teprve včera jsme si potvrdili rozhovor. Když jsem se ptal, zda se potkáme, nebo dáme call, napsala jsi skromně, že raději call, protože jsi zrovna odjela do L.A. První otázka je tím pádem jasná, co tam děláš?

Do L.A. jsem odjela psát hudbu. Našla jsem tu songwriting camp zaměřený na psaní hudby do filmů. Skladatelka, která to organizuje, psala hudbu třeba pro HBO a její hudba se objevila ve více jak 200 seriálech, filmech a projekcích. Dokonce byla, tuším, nominovaná na Grammy, takže mi to přišlo super.

A jak zatím camp probíhá?

Začíná mi až zítra. Přijela jsem o trošku dřív. Projekt je na tři dny, tak jsem chtěla něco stihnout, když už jsem v L.A. Zatím jsem ale už měla session s producentem, co jsem si naplánovala předem.

Nedávno jsi překvapila singlem v češtině. Jaké byly reakce a plánuješ nějakou další českou tvorbu?

Reakce byly jenom pozitivní. Až mě to překvapilo! Při skládání v češtině si pořád nejsem tak jistá, protože v angličtině jsem napsala daleko víc textů. Určitě ale něco ještě bude, jen to není tak, že bych právě teď na něčem takovým pracovala.

Pojďme se podívat na tvoji novinku Restless, kde je na featu zpěvačka Boy Jr. Jak bys ji představila posluchačům a jak vůbec vznikl nápad udělat společně singl?

Boy Jr. jsem objevila začátkem roku na TikToku, kde dělá vtipný hudební videa. Tenkrát jsem na ni narazila, pobavilo mě to a zapomněla jsem, že existuje. (smích) Později jsem hledala někoho na feat a znovu jsem ji našla, když mi ji doporučilo Spotify. Začala mě bavit její písnička Meet Me In The Middle. Označila jsem ji proto na stories, začaly jsme si psát a nakonec z toho vznikla spolupráce! Osobně se ale neznáme. Ona je z New Yorku a Restless jsem nahrávala v Británii, takže jsme si volaly a pracovaly jsme na dálku. Fungovalo to dobře. Boy Jr. je navíc i producentka, takže měla několik super nápadů a nahrála třeba i kytary na začátek skladby.

Nějaká vtipná historka, fuck-up, zajímavost nebo jedna věc, co bys z natáčení klipu vypíchla?

Fuck-up naštěstí žádnej nevznikl, ale museli jsme vymyslet, jak zakomponovat Eriku (Boy Jr.) do klipu, aniž by musela přiletět do Čech, kde se klip točil. Erika u sebe doma natočila video, který jsme potom editovali, barvili a nakonec jsme ho promítali na fólii, aby ladil s estetikou klipu. To bylo oproti mým dalším klipům něco novýho.

Vím, že ti vždy záleželo na textech. Tenhle je alespoň pro mě o potřebě něco ve svém životě změnit. Hudebně potom i refrén působí, jako když se v člověku něco zlomí a řekne si „fuck it, takhle to dál nejde“. Dokázala bys přiblížit, co konkrétního za textem stojí? A jestli jsem se aspoň trochu trefil?

Máš v podstatě pravdu. Je to o pocitu, kterej ti říká, že brzo se má něco stát, ale furt to nepřichází. Je to takovej mix emocí, kdy je člověk netrpělivej a naštvanej. Za textem nestojí asi jeden konkrétní zážitek, ale často se mi stává, že ve svý kariéře nebo osobním životě něco hrozně moc chci a nemůžu toho v ten moment dosáhnout. Většinou to nakonec přijde, ale třeba až po roce, kdy už o to nemám takovej zájem. Díky… (smích)

Na Instagramu vidíme jen to hezký a kolikrát z toho gen Z dostává úzkosti. Obvzlášť, když vidíme, že stars jako Olivia Rodrigo, které jsou třeba o několik let mladší než my, už jezdí tour po celém světě. Co bys vzkázala sama sobě jako začínající umělkyni, kdyby ti bylo dneska 17?

Všechno přijde přesně, kdy to má přijít. Jak jsem říkala před chvílí, některý věci přijdou třeba o rok dýl, než když o ně nejvíc stojíš, ale nesmíš přestat být trpělivá, a naopak se musíš snažit pořád zlepšovat.

Pozvi mě na šnyt 🍺

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.