Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

A VÍŠ THO? Česko v datech

Pravidelný edukativně-anketní pořad, ve kterém Tomáš s Terezou vysvětlují věci, které sice známe ze školy, ale většina z nás je už zapomněla. Zároveň jsou v ulicích prověřovány znalosti generace Z.

Česká republika je se svými skoro 80 tisíci kilometry čtverečními na 115. příčce, co se týče rozlohy států. Seznam obsahuje 192 zemí, takže zas tak prťavý, jak se často říká, nejsme.

Celkově můžeme v Česku najít 6 253 obcí, tedy města a vesnice dohromady. Mezi ty největší patří Praha, Brno, Ostrava a Plzeň. V Praze žije momentálně zhruba 1,3 milionu lidí. V České republice pak dohromady žilo k roku 2021 10,7 milionů lidí, což z nás dělá 87. nejlidnatější zemi světa.

Česko sousedí na západě s Německem (délka hranice 810 km), na severu s Polskem (762 km), na východě se Slovenskem (252 km) a na jihu s Rakouskem (466 km).

Mezi národnosti, které v České republice žijí, patří Češi, Moravané, Slováci, Ukrajinci a ostatní.

V roce 2021 mělo vysokou školu vystudováno 17,6 % obyvatel, střední školu s maturitou pak 32,5% a jenom základní vzdělání má 12,5 % obyvatel.

Česko je navíc devátou nejbezpečnější zemí na světě, což vyplývá z každoročního srovnání, které zveřejňuje Světový index míru.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.