Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

17. květen je den proti „queerfobiím“.
Jak ho oslavit?

17. květen je Mezinárodním dnem proti homofobii, transfobii a bifobii. Proč vzniknul, co znamená a co během něj můžeš dělat?

Oslava škrtnutí a zvyšování povědomí

Není náhoda, že Mezinárodní den proti homofobii, bifobii a transfobii připadá na 17. květen. Právě ten den v roce 1990 vyškrtla WHO homosexualitu ze seznamu duševních poruch. Řekla tak jasné ne názorům, že přitažlivost ke stejnému pohlaví je nemoc.

Cílem mezinárodního dne ale není jen oslava zmíněného vyškrtnutí, ale především zvýšení povědomí o problémech, jimž LGBTQ+ lidé čelí. A to nejen v lokálním měřítku. Na světě je 71 zemí, v nichž je homosexualita trestná, a i tam, kde nejsou LGBTQ+ lidé přímo ohroženi zákony, jsou diskriminováni společností. Že se to týká také Česka, dokazuje výzkum veřejného ochránce práv z roku 2019.

Hashtagová válka?

#IDAHO, #IDAHOT nebo #IDAHOBIT? Na sítích se lze setkat s celou řadou zkratek a hashtagů. Původní IDAHO z roku 2004 (International Day Against Homophobia) se rychle rozrostlo, protože iniciativa zahrnula další skupiny.

V roce 2009 přibyla transfobie a vznikla zkratka IDAHOT. 6 let na to se zkratka rozšířila o B a vnikla další podoba názvu: International Day Against Homophobia, Biphobia and Transphobia. Objevovat se začíná i #IDAHOBITA, který myslí také na asexualitu.

17. květen ale není soutěž o co nejinkluzivnější zkratku. Hlavní je message, kterou IDAHOBIT sděluje: že lesby, gayové, lidé s bisexuální orientací, trans* osoby a další queer people stále čelí diskriminaci. Velkou sílu má právě to, že jde o jeden symbolický den. Po celém světě se konají eventy, které tento den připomínají a dostávají téma queer lidí do veřejného prostoru.

Vyběhni s fobiemi

Nejlepší způsob, jak IDAHOBIT oslavit, je o tématu mluvit. Pro queer lidi je důležitá otevřená podpora. Status na sociálních sítích o tom, jaký významný den se slaví a že LGBTQ+ lidi podporuješ, je to nejmenší, co můžeš udělat.

V Praze můžeš IDAHOBIT oslavit tím, že s queerfobií doslova vyběhneš. Spolky Prague Pride, ČSAP a Příběhy zítřka pořádají charitativní běh Fun&Run proti homo-, trans- a bifobii a stigmatizaci lidí s HIV.

Aby se ho mohlo zúčastnit co nejvíc lidí, proběhne Fun&Run v neděli 22. května ve Žlutých lázních. Kromě běhu na 5 a 10 km je připravené celé fun odpoledne s DJs a programem na stagi, sportovními aktivitami nebo rodeem na divoké lahvi. Více informací a odkaz na registraci k webu najdeš na funandrun.cz.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.