Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

10 tipů, jak "přežít" Vánoce

Vánoce. Pro někoho dlouho očekávané svátky pohody, pro někoho brutální stres. Jak Vánoce zaručeně "přežít" bez větších ztrát?

1. PLÁNUJ DOPŘEDU

Vyplatí se naplánovat si vše dopředu. Kdy budeš s mamkou (a jestli vůbec) něco péct, kdy koupíš a zabalíš dárky. Zjisti, kdy přijede na návštěvu jaký člen rodiny nebo naopak kdy s rodinou budete příbuzné obrážet vy. Nebudeš pak překvapený, co se děje, nebudeš se vztekat, že jsi o něčem nevěděl. Nezačneš panikařit 24. o půlnoci.

2. NEKUPUJ BLBOSTI

Je sice krásný pocit pod stromečkem rozbalovat jeden balíček za druhým, ale pamatuj, že není moudré za každou cenu nakupovat hlouposti jen proto, aby pod stromkem "něco bylo". Ty se už na Boží hod budou válet všude možně po domě a nikdo je nikdy k ničemu nepoužije. Taky pamatuj na svoje finance – nenech Vánoce, aby tě zruinovaly. Méně je více.

3. MNOŽSTVÍ A CENA

Nekupuj blbosti a už vůbec jich nekupuj moc a za moc peněz. Pod nasvícenou jedlí se nemusí válet milion drahých přístrojů, tuny značkového oblečení. Pamatuj na svoji peněženku. To, že máš někoho rád, můžeš vyjádřit i jinak. Pomoz rodičům při pečení, vaření, při úklidu, při přípravách. Uvidíš, ocení to víc než cokoliv v balicím papíru.

4. OČEKÁVÁNÍ

Přál sis něco, co Ježíšek nedonesl? Nezoufej. Přiletí zas za rok. Dárky jsou super skvělý, ale nemůže se vždy vyplnit každé přání. To by byla nuda!

5. ŠKOLA

Apeluji na tebe, řeš zadanou školní práci včas. Učitelé často dávají deadliny na konec roku. Nejhorší je si u stromečku s plným břichem salátu vzpomenout, že s úderem 31. musíš odevzdat seminárku. Co lze splnit, splň co nejdříve. Dále platí bod č. 1.

6. DON'T BLAME YOURSELF

Válíš se dlouho v posteli? Koukáš celý den na pohádky? Za celý den jsi udělal tři kroky? Nechce se ti jít na procházku? Nevadí. Odpočívej. Nehoň se.

7. JÍDLO

Neřeš, co jíš. Fakt ne. Opravdu ne. Ne a ne. Dokud ti nebude zle z přejezení. Láduj do sebe vanilkové rohlíčky horem dolem. Choď do ledničky ujídat po lžičkách zbytky bramborového salátu. Nezapomeň, že jediný, kdo řeší, jestli náhodičkou náhodou nemůžeš přibrat, jsi ty sám.

8. NEKAŽ NÁLADU OSTATNÍM

Pokud tě něco naštve, není vhodný šířit kolem sebe negativní vibe. Akorát zhoustne atmosféra vzduchu, začnete se mezi sebou doma hádat, začne se hádat máma s tátou i o úplně něčem jiném. Obecně – není dobré jen tak ze špatné nálady vyvolávat konflikt. Už vůbec ne o Vánocích.

9. STAY COZY

Dobře, pokud fakt nebudeš mít svůj den, zalez si do pokoje, zachumlej se a nic a nikoho neřeš. Nasaď sluchátka, uvař si čajík, naordinuj si power nap a uvidíš. Nálada se zlepší. (Popisuji špatnou náladu, pokud se dlouhodobě necítíš psychicky ok, čajík a deka nepomohou. Vyhledej odborníka.)

10. NENÍ SNÍH

Nebuď smutný, pokud za okny 24. ráno nespatříš bílý obrázek. Sníh je poetický, dodá krajině na čistotě, ale ruku na srdce, ono není běžné, aby se v prosinci v nižších polohách držel sníh. Ladovy ilustrace sice sníh vykreslují báječně, ale není radno mu to všechno věřit.