Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Španělsko chce pro ženy zavést menstruační dovolenou, změní se také podmínky pro interrupce

Legislativu, která by ženám umožňovala vzít si až třídenní volno v souvislosti se silnými bolestmi při menstruaci, se chystá španělská vláda schválit příští týden. Kromě zmíněného volna by nová legislativa měla umožnit dostupnost menstruačních pomůcek ve školách zdarma či snížit věkovou hranici pro podstoupení potratu na 16 let.

Španělská vláda se tímto souborem zákonů snaží bojovat se stereotypy a mýty o menstruaci, které stále existují a ztěžují ženám život. Výraznou osobností, která se v těchto věcech angažuje, je španělská státní tajemnice pro rovnost a boj proti násilí na ženách Ángela Rodríguez.

O právech souvisejících s menstruačním zdravím se nikdy nediskutovalo a data jsou zastaralá. Je důležité si ujasnit, co je bolestivá menstruace. Nemluvíme o mírném nepohodlí, ale o vážných příznacích, jako je průjem, silné bolesti hlavy nebo horečka.
Ángela Rodríguez pro deník El Periodico

Silná bolest během menstruace je označována jako dysmenorea. Mezi její hlavní příznaky patří vysoká horečka, průjem, bolest hlavy či břicha. Podobné volno již zavedly státy jako Japonsko, Jižní Korea nebo Tchaj-wan. Pokud legislativu zákonodárci schválí, stane se Španělsko první evropskou zemí, která takový zákon přijme.

Kromě třídenního volna pro ženy, které během menstruace trápí silné bolesti, má nový soubor zákonů také zajistit lepší dostupnost hygienických potřeb pro menstruaci. Dle navrhovaného zákona by se mělo zrušit DPH z prodeje těchto potřeb v obchodech, úplně zdarma by měly být ve školách a sociálních zařízeních. Ve Španělsku si jedna ze čtyř žen totiž nemůže z finančních důvodů vybrat hygienické pomůcky, které by si mohla koupit. V návrhu zákona také zaznívá to, aby hormonální i nouzová antikoncepce byla hrazena z veřejných peněz a zároveň byla k dispozici na místech, kde probíhá výuka sexuální výchovy.

Dalším progresivním krokem je pak také změna pravidel pro podstoupení interrupce. Nově by tak mohly dívky již od šestnácti let podstoupit potrat bez nutnosti souhlasu svých rodičů nebo zákonných zástupců.

Ačkoliv mají ženy dle aktuálního zákona právo podstoupit potrat do 14. týdne těhotenství a umělé přerušení těhotenství až do 22. týdne v případě komplikací, často se ve státních nemocnicích potkávají s nepříliš podporujícím prostředím. I přesto, že ve státních nemocnicích by měl být potrat prováděn zdarma, spousta lékařů se tomuto zákroku vyhýbá, protože stále představuje jisté tabu. Ženy tak častěji míří do soukromých klinik, kde za zákrok musí zaplatit.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.